Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, sâmbătă, 9 martie 2024, Catedrala Urziceni a organizat o excursie de o zi la București.

Beneficiari au fost copiii Centrului de Servicii Sociale din Urziceni.

Pentru început, am vizitat Muzeul Grigore Antipa, cel mai mare muzeu de istorie naturală din țară, unde copiii au fost fascinați de ampla colecție de exponate și unde au învătat multe lucruri despre biodiversitatea naturii.

Apoi, am înălțat o pioasă rugăciune la Mănăstirea Plumbuita, unde am participat la slujba de Vecernie. Tot aici, copiii au primit în dar o iconiță și “mucenici”, fiind Sărbătoarea Sfinților 40 de Mucenici.

La întoarcere, au avut plăcuta supriză de a lua o gustare la un restaurant Mc’Donalds.

Mulțumim enoariașilor parohiei noastre pentru spirjinul acordat, Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului – Ialomița și tuturor celor care s-au implicat.Mulțumim enoariașilor parohiei noastre pentru spirjinul acordat, Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului – Ialomița și tuturor celor care s-au implicat.

Preot Paroh,

Marian Petre