10 aprilie 2016, în Duminica a IV-a din Postul Mare, la catedrala din municipiul Urziceni a slujit Sfânta Liturghie Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu.

Evenimentul a fost prilejuit de prezența raclei cu moaştele Sfinților mari Împărați și întocmai cu Apostolii Constantin și mama sa, Elena în municipiul Urziceni, adusă cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, de o delegație a Patriarhiei Române.Sub protia Preasfinției Sale au slujit preacuviosul părinte protosinghel Corneliu Andrașco, delegatul Părintelui Patriarh Daniel, preacucernicii părinți consilieri Daniel Florin Enașcu, Florin Ionescu și Nicușor Silviu Dascălu, preacucernicul părinte protopop Aurel Berbec, preoți și diaconi. În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a adus cuvânt de mulțumire și recunoștință Preafericitului Părinte Patriarh Daniel pentru binecuvântarea aducerii spre închinare a moaștelor Sfinților mari Împărați și întocmai cu Apostolii Constantin și mama sa, Elena în Eparhia noastră și a vorbit despre minunea vindecării fiului lunatic, despre puterea credinței, despre ajutorul pe care postul și rugăciunea ni-l dau în lupta cu lucrarea celui rău. Prezența ierarhului nostru în mijlocul credincioșilor a încununat cele trei zile de pelerinaj la Catedrala din Urziceni, acum când se împlinesc douăzeci de ani de la sfințirea locului și punerea pietrei de temelie la sfântul lăcaș.Mulțumim pe această cale celor care au sprijinit și au contribuit la realizarea acestui moment duhovnicesc de o deosebită importanță pentru parohia noastră, consiliului și comitetului parohial și tuturor dreptmăritorilor creștini care ne-au fost alături.Aducem mulțumiri în mod special Companiei Carrefour România care sprijină frecvent parohia noastră cu alimente și produse igienico-sanitare, ajutând astfel persoanele cu venituri reduse.